De Gaulle i waleczna Polska. O Cudzie nad Wisłą, który uratował Europę

Ośrodek Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski zorganizował 1 czerwca 2010 konferencję pt. „De Gaulle i waleczna Polska. O Cudzie nad Wisłą, który uratował Europę".

DE GAULLE I WALECZNA POLSKA.
O CUDZIE NAD WISŁĄ, KTÓRY URATOWAŁ EUROPĘ
Pamięci Tomasza Merty (1 czerwca 2010, Uniwersytet Warszawski)

"Niech żyje Polska! Nasza droga, szlachetna, waleczna Polska!" – tymi słowami zakończył swoją wizytę w Polsce Generał de Gaulle we wrześniu 1967 roku. 47 lat wcześniej, jako młody kapitan brał czynny udział w "Cudzie nad Wisłą". Za swoje męstwo na polu bitwy został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Konferencja poświęcona 90-tej rocznicy « Cudu nad Wisłą » przypomina mało znany epizod z życia męża stanu.

Zaproszenie

W konferencji udział wzięło wiele wybitnych osób: Alain Basançon (członek Académie des sciences morales et politiques), Remigiusz Forycki (Dyrektor Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Płk. Frédéric Guelton (Biuro Historyczne Ministerstwa Obrony Francji), Aleksander Hall (były Minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego). Debatę moderował Bronisław Wildstein, dziennikarz Rzeczpospolitej.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Pani Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Pan Marek Ziółkowski, Wicemarszałek Senatu RP, wygłosił przemówienie zamykające konferencję.

Inicjatywa miała wsparcie jAmbasady Francji w Polsce, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Fundacji Charles’a de Gaulle’a (Paryż), Instytutu Historycznego i Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronami medialnymi konferencji byli:

• Rzeczpospolita
  • Res Publica Nowa