13 XII 1981 w oczach Polaków i Francuzów

W 1981 r., podczas dramatycznych wydarzeń stanu wojennego, polski naród spotkał się ze spontaniczną i masową pomocą społeczeństwa francuskiego. Dla przypomnienia tych aktów solidarności z Polakami Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Instytut Romanistyki UW oraz Fundacja prof. Bronisława Geremka zorganizowali konferencję pt. „13 XII 1981 w oczach Polaków i Francuzów. Nie ma wolności bez solidarności".

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow.

Powitanie w imieniu władz Uniwersytetu Warszawskiego

JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska Macukow

Przesłanie Małżonki Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska

Przesłanie Ambasadora Francji w Polsce, Pan François Barry Delongchamps

Przemówienie otwierające

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy, niekomunistyczny Premier w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnik strajków w gdańskiej Stoczni w 1981 r. Był wówczas doradcą Lecha Wałęsy w negocjacjach z władzami komunistycznymi. Uczestnik obrad „Okrągłego Stołu”, jeden z głównych twórców porozumienia, które doprowadziło do zmian demokratycznych w Polsce. Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Paneliści

Konstanty Gebert (moderator), publicysta Gazety Wyborczej. Dyrektor biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Warszawie. Działacz opozycji demokratycznej. Autor m.in. książki Magia słów: polityka francuska wobec Polski po 13 grudnia 1981 roku.

Marcel Grignard, z-ca Sekretarza Generalnego CFDT, gdzie zajmuje się m.in. współpracą międzynarodową i europejską. Został mianowany Sekretarzem Krajowym (1993 r.), a następnie Sekretarzem Generalnym (2000 r.) Federacji Węgla i Stali. Od 2005 r. jest Sekretarzem Krajowym związku zawodowego CFDT.

Bernard Guetta, dziennikarz, komentator spraw międzynarodowych radia France Inter oraz dzienników Libération i La Repubblica. Były korespondent dziennika Le Monde w Polsce w latach 1979-1983. Laureat nagrody nagrody Albert Londres w roku 1981.

Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej. W 1968 r. został relegowany z Uniwersytetu Warszawskiego, a później aresztowany za protest przeciw zdjęciu Dziadów Adama Mickiewicza ze sceny Teatru Narodowego. Były członek Komitetu Obrony Robotników. Uczestnik obrad „Okrągłego Stołu” między władzami komunistycznymi a opozycją.