Co pozostało z prawa do interwencji humanitarnej?

Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Ośrodek Kultury Francuskiej UW zorganizowali drugą debatę z cyklu poświęconego pamięci Rafała Lemkina - Co pozostało z prawa do interwencji humanitarnej?

Debata odbyła się 24 lutego 2011 r. w Bibilotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy do obejrzenia debaty.

Rafał Lemkin pisał, że idea suwerennośći państwa nie może być rozumiana jako pretekst do zabijania tysięcy niewinnych ludzi. Czy współczesna koncepcja interwencji humanitarnej stanowi zadośćuczynienie postulatom Lemkina? Krytycy wskazują, że wiele z tych interwencji wbrew ich deklarowanym celom doprowadziło do śmierci niewinnych ludzi oraz podnosili zarzuty, co do legalności interwencji. Fundacja im. pof. Bronisława Geremka zaprasza na debatę inspirowaną tymi pytaniami.

PROGRAM DEBATY

Moderacja:
Konstanty Gebert – reporter (m.in. z Jugosławii i Rwandy) i komentator “Gazety Wyborczej”, założyciel żydowskiego miesięcznika “Midrasz”, autor dziesięciu książek, obecnie pracuje nad porównawczą analizą ludobójstw. Polska

Paneliści / stki:
Chantal Delsol - profesor filozofii na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, gdzie założyła Centrum badawcze im. Hannah Arendt. Autorka książek z zakresu filozofii politycznej, esejów oraz powieści, przetłumaczonych na 12 języków. Dyrektorka ds. kolekcji w wydawnictwie CERF. Stała współpracowniczka dziennika le Figaro i Valeurs Actuelles. Francja

Roman Kuźniar - profesor, doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych. Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (2005-2007). Polska

Wiktor Osiatyński - profesor prawa na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Wykłada również na Uniwersytecie w Sienie, we Włoszech oraz na Uniwersytecie Connecticut w USA. Współdyrektor Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej przy Szkole Prawa w Chicago (1991-1997). Autor książki „Prawa człowieka i ich granice”, która ukaże się nakładem wyd. ZNAK w marcu 2011. Polska.

ECHA W PRASIE
Czy strzelać do drani ?, artykuł w Gazecie Wyborczej.