Kto się boi wielokulturowej Europy?

Wielokulturowość jest częścią europejskiej historii i tożsamości Europejczyków. Czy Europa jest nadal otwarta na wielokulturowość? Jeśli tak, to w jakiej formule?  Alain Finkielkraut, Bassam Tibi i Monika Płatek dyskutują na ten gorący temat.

Debata odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w poniedziałek 27 czerwca 2011 r.

Program

Adam Sankowski, członek Rady Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP)

Moderator

Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej; w czasach PRL działał w opozycji demokratycznej. W latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, zrezygnował gdy wybuchła „wojna na górze”. Autor pierwszej biografii Kuriera z Warszawy - Jan Nowak-Jeziorański, biografii Raymonda Arona Pokój z widokiem na historię, a także książki o Lechu Wałęsie Wódz.

Paneliści

Alain Finkielkraut, filozof i eseista francuski, wykłada kulturoznawstwo w École polytechnique pod Paryżem; prowadzi także audycję Répliques na falach France Culture od 1987 r. Czuje się spadkobiercą myśli Emmauela Levinasa, Hanny Arendt i Milana Kundery. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych, francuskich filozofów i ceniony za swój intelektualny antykonformizm oraz zaangażowanie. Cztery książki Alaina Finkielkrauta zostały przetłumaczone na język polski: W imię innego, Antysemicka twarz lewicy, SIC!, 2005, Niewdzięczność, SIC!, 2005, Zagubione człowieczeństwo, PIW, 1996 oraz Porażka myślenia, NOWA, 1992.

Bassam Tibi, politolog, emerytowany professor Uniwersytety w Göttingen. Emerytowany profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Getyndze. Skończył studia w Niemczech. Wykładał w ponad 30 uniwersytetach m.in.: Berkeley, Stanford, Yale, a także na Bliskim Wschodzie, Afryce, Azji Płd.- Wsch. oraz w Australii. Pochodzi ze znanej muzułmańskiej rodziny z Damaszku. Autor 28 książek. W 1997 r. opublikowano po polsku jego książkę Fundamentalizm religijny.

Monika Płatek, prawnik, wykładowczyni na Wydziale Prawa UW. Profesor, kierowniczka Zakładu Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka i konsultantka m.in. OBWE, Open Society Institute - New York (OSI), członkini międzynarodowej rady programowej Journal of Law and Society, członkini Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej.

Cykl Debat Europejskich jest wspólną inicjatywą Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Ośrodka Kultury Francuskiej UW oraz Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. Pierwsze spotkanie poświęciliśmy wspólnej pamięci europejskiej - gdyż jak mawiał Bronisław Geremek - nie sposób budować Europy i tożsamości europejskiej bez porozumienia wokół historii. Cykl zamknie dyskusja nad wizją Europy po kryzysie