Nowomowa a język poprawności politycznej

Co oznacza dziś język poprawności politycznej? Czy ta forma nowoczesnej cenzury zdominowała dyskurs polityczny we współczesnych demokracjach? Jak od czasów Orwella nowomowa zmienia nasz język i obszary dyskusji? Czy nie wyznacza ona kresu rzeczywistej debaty publicznej i konfrontacji poglądów? W pasjonującej dyskusji o nowomowie widzianej oczami Wschodu i Zachodu, o odmiennych doświadczeniach, o kulturowych tabu, które nie są tożsame dla każdego społeczeństwa... udział wzięli: Dominique Wolton, Jonna Nowicki oraz Michał Głowiński. Debatę moderowała Agnieszka Graff.

« Kluczowe pytanie dotyczy konfrontacji wolności myślenia i 'umysłu zniewolonego '. (...) Refleksja nad nowomową, to pytanie o informację, która nie przekazuje informacji, o komunikację, która przestaje komunikować, o ułomny przekaz mimo doskonałego funkcjonowania medium » (Wprowadzenie do nr 58Les Langues de bois, CNRS éditions 2010).

Prowadzenie:

Agnieszka Graff – kulturoznawczyni, adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, doktor literatury angielskiej, absolwentka Oksfordu i Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Autorka trzech książek poświęconych płci i seksualności w polskim dyskursie publicznym: „Świat bez kobiet" (2001); „Rykoszetem" (2008) i „Magma" (2011). Regularnie publikuje w Gazecie Wyborczej. Członkini zespołu Krytyki Politycznej.

Paneliści:

Michał Głowiński – teoretyk literatury i znawca najnowszych dziejów literatury polskiej, Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku „nowomowy", a także autor lektur polonistycznych, prozy wspomnieniowej oraz esejów. Do jego prac należą m.in. Marcowe gadanie. Komentarze do słów. 1966–1971; Peereliada. Komentarze do słów 1976–1981. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz członek Collegium Invisibile.

Joanna Nowicki – profesor komunikacji i informacji na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Cergy-Pontoise. W grupie badawczej CRTF kieruje działem Antropologii Kulturowej Europy i Frankofonii Wschodnio-Europejskiej. Jest członkiem redakcji pisma Hermès i współpracuje od początku jego istnienia z Instytutem Nauk Komunikacji przy CNRS. Publikacje prof. Joanny Nowickiej dotyczą relacji Wschód/Zachód, wyobraźni zbiorowej Europejczyków, tożsamości pogranicza i współegzystencji kultur. Niektóre z nich są przetłumaczone na język hiszpański, rumuński, polski i angielski.

Dominique Wolton – socjolog, dyrektor Instytutu Nauk Komunikacji przy CNRS (Centre national de la recherche scientifique). Specjalizuje się w komunikacji politycznej, bada konsekwencje polityczne i kulturowe globalizacji informacji i komunikacjiinternetowej. Założyciel i redaktor naczelny pisma naukowego Hermès. Kieruje także kolekcją CNRS Communication założoną w 1998 roku. Członek Rady Nadzorczej France Télévisions, Agencji Uniwersyteckiej ds. Frankofonii, Akademii Technologicznej i Akademii Nauk w Terytoriach Zamorskich. Prezes Rady Etyki Reklamy. Autor około trzydziestu prac. Wiele z nich przetłumaczonych zostało na około 19 języków.