• Kultura i spo艂ecze艅stwo

Polska i Francja w czasach Marie Sk艂odowskiej-Curie

Najnowszy numer Magazynu Historycznego „Mówi膮 wieki”, który ukaza艂 si臋 8 czerwca br. podejmuje prób臋 opisania wydarze艅 spo艂eczno-politycznych wspó艂czesnych czasom s艂ynnej uczonej. Czerwcowe wydanie dedykowane Marii Sk艂odowskiej-Curie powsta艂o przy wspó艂pracy z Ambasad膮 Francji w Polsce, O艣rodkiem Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz przy wsparciu firm z kapita艂em francuskim. W marcu br. w og艂oszonym przez Redakcj臋 plebiscycie, Polacy wybrali Mari臋 Sk艂odowsk膮-Curie najwybitniejsz膮 Polk膮 wszechczasów.

Jednak równie偶 Francuzi uwa偶aj膮 j膮 za jedn膮 z najwi臋kszych kobiet w dziejach Francji. Jest jedyn膮 kobiet膮 pochowan膮 w paryskim Panteonie. Wydanie wspó艂tworzy艂o grono uznanych polskich i francuskich autorów.

W numerze mi臋dzy innymi:

• Noble dla Marii Sk艂odowskiej-Curie, Jean-Pierre Adloff
  • Uczona idzie na wojn臋. Maria Sk艂odowska-Curie w latach 1914-18, Andrzej Nieuwa偶ny
  • Rozmowa z Hélène Langevin-Joliot i Pierrem Joliot – wnukami noblistki.
  • Jean Monnet a Polska, Jérôme Baconin.
  • Rodzina Sk艂odowskich. W kr臋gu warszawskiej inteligencji epoki pozytywizmu, Andrzej Szwarc.
  • Traktat Wersalski i polityka Francji wobec Polski, Frédéric Dessberg.
  • Maria Sk艂odowska-Curie w Lidze Narodów, Jan Piskurewicz.

I wiele innych.

Inauguracja numeru po艣wi臋conego noblistce odby艂a si臋 w 艣rod臋 8 czerwca o godz. 17.30 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (sala 316) przy ul. Dobrej 56/66. W uroczysto艣ci udzia艂 wzi臋li JM W艂odzimierz Lengauer, Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, JE François Barry Delongchamps, Ambasador Francji w Warszawie oraz dr Jaros艂aw Krawczyk, redaktor naczelny „Mówi膮 wieki”. G艂os zabra艂 Prof. dr hab. Andrzej Wróblewski z Wydzia艂u Fizyki UW oraz Prof. dr hab. Boles艂aw Or艂owski z Instytutu Historii Nauki PAN. Wydarzenie zosta艂o organizowane pod honorowym patronatem JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wy偶szego oraz Ambasady Francji w Polsce.

[PDF]