Wspólna pamięć europejska - mit czy rzeczywistość?

Ośrodek Kultury Francuskiej UW, Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa zorganizowały14 marca 2011 r. w gmachu Redakcji Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 pierwsze spotkanie z cyklu Debat Europejskich.

Wspólna pamięć europejska - mit czy rzeczywistość?

Powitanie wygłosił Pan Maciej Witucki, Prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce, prezes Telekomunikacji Polskiej; przewodniczący Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego, które inicjuje dyskusje o kierunkach rozwoju Polski w obszarze gospodarki, polityki, nauki, edukacji oraz tożsamości Polaków; członek Rady Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Polska.

Moderatorem debaty był Pan Jarosław Kurski , zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej; w czasach PRL działał w opozycji demokratycznej. W latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, zrezygnował gdy wybuchła "wojna na górze". Autor pierwszej biografii Kuriera z Warszawy - "Jan Nowak-Jeziorański", biografii Raymonda Arona "Pokój z widokiem na historię", a także książki o Lechu Wałęsie "Wódz". Polska.

Pozostali uczestnicy debaty:

Pan Yaroslav Hrytsak
Historyk, profesor na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim; wykładał na Uniwersytecie Columbia (1994, 2004), Harvardzie (2000-01) oraz Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (1995-2009). Autor ponad 500 publikacji, w tym 8 książek. Wielokrotnie nagradzany, ostatnio otrzymał wyróżnienie austriackiego Instytutu Regionu Dunaju i Europy Środkowej Anton Gindely-Preis für Kultur und Geschichte Mittel-, Ost- und Südosteuropas"(Austria, 2010). Ukraina.

Pan Aleksander Smolar
Politolog, prezes Fundacji im. Stefana Batorego; współzałożyciel i członek zarządu European Council on Foreign Relations oraz zastępcą przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Był doradcą ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego i doradcą ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej; członek Rady Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Polska.

Pan Paul Thibaud
Filozof, eseista i dziennikarz; długoletni redaktor naczelny lewicowo-katolickiego periodyku „Esprit”; stał na czele stowarzyszenia "Przyjaźń Judeo-Chrześcijańska"; publikuje m.in. w tygodniku "Marianne"; regularnie komentuje bieżącą politykę francuską na falach „France-culture”. Francja.