• Kultura i społeczeństwo

Europejski tandem Francja-Niemcy a polskie ambicje

Dyskusja nad przyszłością integracji europejskiej jest obecnie szczególnie gorąca. Czy po utracie przez Francję potrójnego A historyczny tandem francusko-niemiecki nadal jest tak kluczowy? Czy Polsce uda się spełnić swoje ambicje?

Uczestnicy debaty odnieśli się do deklaracji ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie, skomentowali ewolucję polskiej polityki europejskiej oraz możliwości realnych rozwiązań, które wzmocniłyby unię gospodarczą i walutową. Była to również okazja do oceny posiedzenia Rady Europejskiej 30 stycznia 2012 r., która miała zdecydować o kształcie tzw. paktu fiskalnego.

OBEJRZYJ FILM Z DEBATY 

Europejski tandem Francja-Niemcy a polskie ambicje

POBIERZ ZAPROSZENIE

PANELIŚCI

Konstanty Gebert, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR)

prof. Christian Lequesne, politolog, dyrektor CERI Sciences Po w Paryżu (Ośrodek Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi). Specjalista polityki europejskiej Francji, rozszerzenia oraz reformy Instytucjonalnej Unii Europejskiej. Opublikował między innymi: „Francja w nowej Europie. Przyswoić zmianę skali” (La France dans la nouvelle Europe. Assumer le changement d’echelle aux Presses de Sciences Po, 2008).

Marek Magierowski, publicysta tygodnika “Uważam Rze”, specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych

Artur Orzechowski, z-ca dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej, MSZ

MODERATOR

dr Philippe Rusin, ekonomista, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce. Specjalista transformacji polskiej gospodarki w latach 90 oraz integracji europejskiej.

Bloger Adalia Satalecki zamieścił notkę nt debaty na portalu Salon24

FaLang translation system by Faboba

Partnerzy i sponsorzy 2016

 

 

Prelegenci