• Kultura i społeczeństwo

Tożsamości i emancypacja LGTB

Ruchy LGBT we Francji i z Polsce mają zupełnie inne doświadczenia i inne historie. Przy okazji wizyty w Polsce Frédérica Martela, Ośrodek Kultury Francuskiej oraz Queer UW zorganizował dwa wyjątkowe spotkania. 15 marca - Tożsamości LGBT. Wyzwania polskie, doświadczenia francuskie i 17 marca - pokaz filmu "Niebieski, biały, różowy"  w reż. Yves Jeuland na podst. książki F. Martela.

TOŻSAMOŚCI LGTB. WYZWANIA POLSKIE, DOŚWIADCZENIA FRANCUSKIE

data: 15 marca 2012, czwartek, godz. 16:00
miejsce: BUW, sala 316 (ul. Dobra 56/66)

organizatorzy : Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce, Queer UW

paneliści: Frédéric Martel i Ireneusz Krzemiński

moderator: Jej Perfekcyjność (Queer UW)

Francja była pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował kontakty homoseksualne - już w 1791 roku. Od 1999 roku istnieją uznawane przez władze państwa związki partnerskie (tzw. PACS). Od 2004 r. adopcja dzieci przez osoby homoseksualne jest możliwa. Mamy jednak do czynienia z pewnym paradoksem: prawo zezwala na adopcję osobom homoseksualnym żyjącym samotnie, ale nie osobom w związku partnerskim z osobą tej samej płci. Zmiany, jakie zaszły we Francji uzależnione były w dużym stopniu od epidemii HIV/AIDS i świadomości społecznej co do zagrożeń, jakie się z nimi wiążą.

Polska znajduje się w zupełnie innej sytuacji. Od 1997 roku formalnie wykluczono możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Pewne korzystne zmiany nastąpiły w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i harmonizacją polskiego prawa z prawem unijnym. HIV/AIDS zdają się nie istnieć w świadomości Polaków, a akcje społeczne prawie w ogóle nie poruszają tego tematu.

Dlaczego tak się stało? Jak doszło do tego, że ruchy LGBT we Francji używają zupełnie innych argumentów niż takie same ruchy w Polsce? Jak w ogóle zdefiniować można strategie tożsamościowe przyjmowane przez aktywistów ruchów gejowsko-lesbijskich w tych krajach? Czy jakiekolwiek doświadczenia Francji mogą być przełożone na grunt Polski? A może wprost przeciwnie, to Francuz(k)i mogą nauczyć się mogą czegoś w związku z odmienną sytuacją społeczną w Polsce?

EMANCYPACJA LGTB. WYZWANIA POLSKIE, DOŚWIADCZENIA FRANCUSKIE

data: 17 marca 2012, sobota, 11:00
miejsce: Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63)

udział biorą: Frédéric Martel, Łukasz Pałucki (Fundacja Wolontariat Równości), Adam Szałucha (Stowarzyszenie bez!miar), Wojtek Szot (Miłość Nie Wyklucza), Agnieszka Weseli Furja (Pomada)

moderator: Piotr Pacewicz (Gazeta Wyborcza)

projekcja fragmentu filmu: "Niebieski, biały, różowy" w reż. Yves Jeuland („Lata czerwone") na podst. książki Frédérica Martela

Opowiadający historię powstania współczesnych francuskich ruchów LGBT film "Niebieski, biały, różowy" będzie punktem wyjścia dyskusji młodych polskich działaczek i działaczy podczas spotkania z weteranem ruchów emancypacyjnych gejów i lesbijek we Francji. Dość teorii, czas na praktykę. Spróbujemy się dowiedzieć, jakie pomysły na kreowanie zmiany społecznej mają aktywne w Polsce osoby i jak ma się to do doświadczeń francuskich. Czy istnieją jakieś punkty wspólne? Czy są jakieś konkretne tematy, pojęcia, zjawiska lub dylematy, które wykorzystano we Francji, a które mogą okazać się przydatne tutaj? Jak odmienność kulturowo-religijna dwóch krajów wpływa na konieczność stosowania innych działań? Czy Polskę i Francję rzeczywiście tak wiele dzieli w kwestii emancypacji ruchów gejowsko-lesbijskich?

 

FaLang translation system by Faboba

Partnerzy i sponsorzy 2016

 

 

Prelegenci