• Kultura i społeczeństwo

O istocie komunikacji politycznej

Śledząc interakcje między różnymi aktorami świata politycznego można odnieść wrażenie, że zaostrzenie konfliktu i antagonizmów stało się istotą współczesnych demokracji w Europie. Czy zatem jest jeszcze możliwe tworzenie „pozytywnych" komunikatów politycznych? Na te i inne pytania, w dyskusji "Łączy czy dzieli - istota komunikacji politycznej w Europie ?" próbowali odpowiedzieć specjaliści komunikacji społecznej, socjologowie oraz politolodzy na przykładzie Polski, Francji, a także Rosji.

O politycznych skutkach wykorzystania nowych technologii informacyjnych. Polecamy rozmowę Piotra Kieżuna z Dominique'em Woltonem dla Kultury Liberalnej. W zalewie informacji komunikacja to rzadkość. Pełny tekst rozmowy >>

Utopia zawsze będzie wracać. Rozmowa Marcina Darmasa z Dominique'em Woltonem dla Teologii Politycznej. Pełny tekst rozmowy >>

FOTORELACJA
1 w 2 w
Debatę otworzył Paul Gradvohl, dyr. OKFiSF  Przedmiot swoich badań i definicję 
komunikacji przedstawił Dominique Wolton
3 w 4 w
W panelu udział wzięli od lewej: D. Wolton, 
J. Nowicki oraz Ł. Jurczyszyn.
Spotkanie odbyło się w nowym gmachu 
Neofilologii UW, przy ul. Dobrej 55
9 w 11 w
J. Nowicki z Uniwersytetu Cergy-Pontoise  
14 w 19 w

Ł. Jurczyszyn przedstawił wnioski 
z badań dot. komunikacji oddolnej 
w Polsce, w Rosji i we Francji

 

Wypowiedź dr Jurczyszyna nt. badań porównawczych w Polsce, Rosji i Francji.

Łukasz Jurczyszyn od 2004 r. zarowno w ramach swojego doktoratu (obronionego w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu), jak i projektu Centrum Badań Wschodnich w Paryżu, pt.: "Zrozumieć przemoc w Rosji" (http://russiaviolence.hypotheses.org/) prowadzi badania współczesnych konfliktów i ruchów społecznych. Badania te mają, po pierwsze, charakter empiryczny (liczne wielomiesięczne obserwacje uczestniczące, ponad setka pogłębionych wywiadów indywidualnych i grupowych, siedem interwencji socjologicznych – specjalnej formy FGI (Focus Group Interview). Po drugie, są to badania porównawcze głównie trzech społeczeństw Polski, Rosji i Francji: 1) dyskryminacja rasowa i społeczna, przemoc, ruchy protestów (zamieszki) na przedmieściach francuskich miast (głównie Paryż); 2) rasizm, radykalny nacjonalizm, przemoc, radykalne ruchy młodzieżowe (ultranacjonaliści i antyrasiści), oraz ruch obywatelski w Rosji (Kondopoga, Niżny Nowogród, Moskwa, Sankt Petersburg); 3) rasizm, ruch nacjonalistyczny, przemoc, ruch protestów anty-ACTA w Polsce. We wszystkich przytoczonych "case studies" przywiązuje się dużą wagę do roli mediów, a szczególnie Internetu.

 


Badania porównawcze społeczeństw Rosji, Polski... przez KulturaFrancuska

Ambicją prowadzonych badań jest korzystanie i wypracowywanie innowacyjnych metod jakościowych. Szczególne miejsce zajmują w nich tzw. interwencja socjologiczna (metoda opracowana przez francuskiego socjologa Alaina Touraine'a) oraz socjologia wizualna (realizacja socjologicznych dokumentacji filmowych).

PANELIŚCI DEBATY

Prof. Dominique Wolton – socjolog, dyrektor Instytutu Nauk Komunikacji przy CNRS (Centre national de la recherche scientifique). Specjalizuje się w komunikacji politycznej, bada konsekwencje polityczne i kulturowe globalizacji informacji i komunikacji internetowej. Założyciel i redaktor naczelny pisma naukowego Hermès.

Prof. Joanna Nowicki – profesor komunikacji i informacji na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Cergy-Pontoise. Publikacje prof. Joanny Nowickiej dotyczą relacji Wschód/Zachód, wyobraźni zbiorowej Europejczyków, tożsamości pogranicza i współegzystencji kultur. 

dr Łukasz Jurczyszyn - jest pracownikiem Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku, współtwórcą Zespołu Analizy Ruchów Społecznych w Paryżu. Badał konflikty i ruchy społeczne, w szczególności rasizm i nacjonalizm w Polsce, Francji i Rosji. 

dr hab. Paul Gradvohl (moderator) – Dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW.

Data: czwartek, 24 stycznia 2013 r. o godz. 18.00
Miejsce: Wydział Neofilologii UW, Aula 1.008

Tłumaczenie symultaniczne

Organizator

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW

 

Partnerzy

Instytut Socjologii UW

Centrum Badań Solidarności Instytutu Socjologii UW

Centrum Deliberacji UW

Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW

PRacownia 

Patronaty medialne

France 24, Res Publica Nowa, Kultura Liberalna

 

POBIERZ ZAPROSZENIE

FaLang translation system by Faboba

Partnerzy i sponsorzy 2016

 

 

Prelegenci