Po arabskiej wiośnie i interwencji w Mali

We wtorek 25 czerwca 2013 r. odbyła się debata pt. "Po arabskiej wiośnie i interwencji w Mali: UE wobec wyzwań w Afryce Północnej" z udziałem francuskiego politologa Gillesa Kepela, Susi Dennison, specjalistki ECFR ds. Afryki Północnej oraz Marcina Zaborowskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dyskusję poprowadził Konstanty Gebert, ECFR associate fellow.

Data: wtorek 25 czerwca 2013 r. o godz.11.00-12.45

Miejsce: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, ul. Dobra 55, 00-312 Warszawa,

sala 1.008.

Dyskusja w jęz. angielskim.
POBIERZ ZAPROSZENIE >>

PANELIŚCI

Gilles Kepel, francuski politolog, specjalista świata islamu i krajów arabskich. Profesor w Sciences Po Paris, wykładał w New York University (1994), Columbia University (1995) oraz w London School of Economics (2009-2010). Autor licznych książek i publikacji, m.in. La Revanche de Dieu: Chrétiens, juifs et musulmans à la reconquête du monde (2003). Du jihad à la fitna, (2005) i wydanych w 2013 r. Passion arabe. Od 2012 r. prowadzi własną audycję na antenie France Culture Le monde selon Gilles Kepelpoświęconą tematyce krajów arabskich po rewolucji 2011 r.

Susi Dennison, ekspert londyńskiego Biura ECFR w dziedzinie praw człowieka i demokracji. Specjalista ds. stosunków UE z krajami BRIC, a także w kwestiach relacji ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Afryki. Wcześniej pracowała dla Amnesty International na rzecz ochrony praw człowieka i ich promocji w stosunkach UE z Afryki, Azji i obu Amerykach.

Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych od lipca 2010 r. W swojej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych, Europejską Polityką Bezpieczeństwa i Obrony oraz problematyką rozszerzenia Unii Europejskiej. Uzyskał tytuł doktorski (PhD) oraz ukończył podyplomowe studia (MA) w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie następnie wykładał stosunki międzynarodowe i integrację europejską. Ponadto był stypendystą NATO (1999-2000) oraz European Union Institute for Security Studies w Paryżu (2004), gdzie później przez okres pięciu lat był dyrektorem programu transatlantyckiego.

Moderator

Konstanty Gebert, dyrektor Warszawskiego Biura ECFR w latach 2011-2012, publicysta, dziennikarze. Przez szereg lat pracował dla Gazety Wyborczej, dla której w latach 1992-95 relacjonował wojnę w Bośni. W latach 1995-2000 wiceprzewodniczący, a od 2000 r. konsultant ds. mediów w MDLF, międzynarodowym funduszu kredytowym dla niezależnych mediów. Wykładał m.in. na Collegium Civitas, University of California, Grinnell College, Uniwersytecie Hebrajskim. Jego artykuły publikowane były w kilkunastu zagranicznych dziennikach. Jest autorem jedenastu książek m.in. nt. negocjacji przy Okrągłym Stole, wojny jugosłowiańskiej, żydowskich komentarzy do Tory, europejskiego dwudziestego wieku, historii Izraela, i powojennych losów Żydów polskich.