• Kultura i spo艂ecze艅stwo

czwartek, 02 luty 2017 16:30

Seminarium badawcze OKF

O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich zaprasza w semestrze letnim 2016/2017 r. na cykl seminariów badawczych OKF.

22 lutego 2017

„To偶samo艣膰 mi臋dzynarodowa – wprowadzenie do zagadnienia”: dr hab. Andrzej Szeptycki, Instytut Stosunków Mi臋dzynarodowych UW, O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich UW

Pobierz tekst do dyskusji "To偶samo艣膰 mi臋dzynarodowa" >>

15 marca 2017

„Nowe tendencje migracyjne w Polsce i na 艣wiecie”: spotkanie wokó艂 tekstów Catherine Wihtol de Wenden, New Migrations, „International Journal on Human Rights”. jul2016, Vol. 13 Issue 23, s. 17-28

Pobierz tekst "New Migrations" >>

oraz Marka Okólskiego, "Migracje a globalizacja" w: El偶bieta Czarny (red.), Globalizacja od A do Z, Narodowy Bank Polski, Warszawa 2004, s. 199 – 231.

Pobierz tekst "Globalizacja od A do Z" >>

29 marca 2017

„Naczelny Dowódca Si艂 Zbrojnych w systemie kierowania i dowodzenia w Polsce”. Fakty i mity w kontek艣cie przepisów prawnych i doniesie艅 medialnych.
Malwina Ko艂odziejczak, Akademia Sztuki Wojennej, O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich UW

1. Konopka L., Fryc M., Reforma systemu kierowania i dowodzenia Si艂ami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, Bellona nr 3/2014.
Pobierz tekst >>

2. Ko艂odziejczak M., Naczelny Dowódca Si艂 Zbrojnych w polskim systemie prawnym  [w:] Naczelny Dowódca Si艂 Zbrojnych w systemie obronnym pa艅stwa polskiego, red. T. Ko艣mider, Wyd. AON, Warszawa 2014.
Pobierz tekst  >>

12 kwietnia 2017

„Zachodnie strategie reagowania kryzysowego a rzeczywisto艣膰: Kosowo, Libia, Ukraina"

Dyskusja wokó艂 tekstów:

1. Romana Ku藕niara, Polityka i si艂a. Studia strategiczne - zarys problematyki, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2006 (rozdzia艂 9)

2. Thierry’ego de Montbriala, Dzia艂anie i system 艣wiata, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2011 (rozdzia艂 14)

Wyst膮pienia wprowadzaj膮ce wyg艂osz膮 : Malwina Ko艂odziejczak (Akademia Sztuki Wojennej, O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich)oraz 艁ukasz Kulesa (European Leadership Network)

Teksty s膮 do wgl膮du w bibliotece OKFiSF.

26 kwietnia 2017

„Europejski spleen. Kilka uwag o twórczo艣ci Michela Houllebecqa”, dr Marcin Darmas, O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich UW

Lektury dost臋pne w bibliotece OKFiSF:

Michel Houellebecq "O zam臋cie" [w] Interwencje 2, prze艂. Beata Geppert, WAB, Warszawa, 2016

Michel Houellebecq "Wst臋p do pozytywizmy" [w] Interwencje 2, prze艂. Beata Geppert, WAB, Warszawa, 2016

10 maja 2017

„Pami臋膰 i historia”: spotkanie wokó艂 tekstów Barbara Szackiej, Czas przesz艂y: pami臋膰 – mit, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2006 (cz臋艣膰 I) i Maurice’a Halbwachsa, Spo艂eczne ramy pami臋ci, Pa艅stwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1969 (zako艅czenie)

24 maja 2017

„Partnerstwa na rzecz mobilno艣ci jako narz臋dzie zewn臋trznego wymiaru polityki migracyjnej i azylowej Unii Europejskiej” – Agnieszka Kulesa, O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich

Po wyk艂adzie dyskusja wokó艂 tekstów:

Virginie Guiraudon, « Les effets de l'européanisation des politiques d'immigration et d'asile », Politique européenne 2010/2 (n° 31), p. 7-32.

Thanos Maroukis, Anna Triandafyllidou, « Mobility partnerships: a convincing tool for the EU’s Global Approach to Migration? », Notre Europe – Jacques Delors Institute, Policy Paper n° 76, 26 February 2013.

Seminaria maj膮 charakter otwarty. J臋zyk spotka艅 : polski.

B臋d膮 odbywa膰 w bibliotece O艣rodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich UW, ul. Dobra 55, Sala 3.012, w godz. 17.00 – 18.30.
Koordynatorem seminarium jest dr hab. Andrzej Szeptycki ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczy膰, konieczne jest w艂膮czenie obs艂ugi JavaScript. ).