czwartek, 14 luty 2019 11:16

Akademickie spojrzenia: konwersatorium actualité critique

 

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Instytut Europeistyki WNPiSM UW oraz Instytut Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na wykłady w ramach konwersatorium „Actualité critique” organizowane na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019.

Michel Foucault w dziele „Qu’est-ce que la critique” (pl. "Czym jest krytyka") definiuje ją jako „l’art de ne pas être tellement gouverné” (pl. „sztuka nie bycia całkiem rządzonym”).

Zainspirowani jego propos, pragniemy krytycznie analizować otaczającą nas rzeczywistość, aktualne wydarzenia na świecie, podejmować tematy krytyczne na poziomie akademickiej debaty.

Krytyczna analiza współczesnych wydarzeń na świecie ma na celu przedstawić te wydarzenia w sposób krytyczny, a także, a może przede wszystkim, z różnych perspektyw: interdyscyplinarnej, transnarodowej.

Actualité critique powstało w École Normale Supérieure rue d’Ulm w Paryżu jako seminarium skupiające naukowców i studentów wokół zagadnień o kluczowym znaczeniu dla współczesnego świata. Zapraszamy na ich stronę.

Pragniemy kontynuować ideę tego seminarium, przenosząc je na grunt Uniwersytetu Warszawskiego oraz do środowiska polskich naukowców.

 

Daty spotkań i proponowane tematy:

19.02.2019 „Europejska debata publiczna”

05.03.2019 „Polityka przyjaźni”

19.03.2019 „Nieprzewidziane konsekwencje decyzji politycznych wokół Brexitu”

02.04.2019 „Kultura pisma w epoce cyfrowej

16.04.2019 „Nowy autorytaryzm w Polsce”

07.05.2019 „Czy protesty społeczne mają dziś sens? Uwarunkowania i efektywność protestów społecznych na przykładzie tzw. "rewolucji parasolkowej" w Hongkongu”

28.05.2019 „Po wyborach europejskich. Jaka przyszłość dla Europy?"

 

Spotkania odbywają się w Starym BUWie (Kampus Centralny UW), sala 113, godz. 16.45-18.15, w języku polskim.

 

Koordynatorzy projektu:

dr Kinga Torbicka i dr Nicolas Maslowski, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW

dr hab. Paweł J. Borkowski, Instytut Europeistyki WNPiSM UW

dr Marcin Rychter, Instytut Filozofii UW

 

Szczegóły w aktualnościach.

FaLang translation system by Faboba