wtorek, 24 wrzesień 2019 14:26

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique - 2019/2020

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Instytut Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na wykłady w ramach konwersatorium „Actualité critique” organizowane na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020.

Michel Foucault w dziele Qu’est-ce que la critique (pl. Czym jest krytyka) definiuje ją jako l’art de ne pas être tellement gouverné (pl. sztuka nie bycia całkiem rządzonym).

Zainspirowani jego propos, pragniemy krytycznie analizować otaczającą nas rzeczywistość, aktualne wydarzenia na świecie, podejmować tematy krytyczne na poziomie akademickiej debaty.

Krytyczna analiza współczesnych wydarzeń na świecie ma na celu przedstawić te wydarzenia w sposób krytyczny, a także, a może przede wszystkim, z różnych perspektyw: interdyscyplinarnej, transnarodowej.

Actualité critique powstało w École Normale Supérieure rue d’Ulm w Paryżu jako seminarium skupiające naukowców i studentów wokół zagadnień o kluczowym znaczeniu dla współczesnego świata.

Pragniemy kontynuować ideę tego seminarium, przenosząc je na grunt Uniwersytetu Warszawskiego oraz do środowiska polskich naukowców.

Język spotkań: polski i angielski

Daty spotkań i proponowane tematy:

15.10.2019         Świadomość polityczna młodego społeczeństwa w Europie

29.10.2019          Czego i jak dziś słuchamy? Współczesna muzyka i audiosfera.

12.11.2019          Zrozumieć Brexit. Dlaczego Brytyjczycy chcą opuścić Unię Europejską?

26.11.2019          Kapitalizm, nauka i publikowanie w epoce cyfrowej

10.12.2019          Przyszłość pracy w Europie

14.01.2020          Bunt samców beta? Czy agresja w polityce i sferze publicznej wiąże się z kryzysem męskości?

21.01.2020          Frankofonia na świecie

Spotkania odbywają się w Budynku dydaktycznym  Instytutu Filozofii, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala 4 w godzinach 16.45-18.15.

Koordynatorzy projektu:

dr Kinga Torbicka i dr Nicolas Maslowski, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW

dr Jadwiga Nadolska, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW

dr Marcin Rychter, Instytut Filozofii UW