środa, 25 wrzesień 2019 14:27

Seminarium badawcze OKFiSF UW 17/10/2019

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na pierwsze w roku akademickim 2019/2020 seminarium badawcze, które odbędzie się w czwartek 17 października 2019 o godzinie 17.30 w czytelni Ośrodka (sala 3.012), ul. Dobra 55.

François-Ronan Dubois (OKFiSF) wygłosi referat:

„Debaty na temat moralności seksualnej we francuskiej literaturze ancien régime'u”

Seksualne i erotyczne praktyki społeczeństw z przeszłości są przedmiotem intensywnej debaty. W szczególności badanie moralności seksualnej jest przedmiotem sprzecznych interpretacji, zarówno w starożytności, jak i w epoce średniowiecza i współczesności. Literatura, która wraz z tekstami religijnymi stanowi główne źródło reprezentacji praktyk seksualnych, stanowi sedno tych debat.

We Francji spory regularnie poruszają świat akademicki wokół mniejszości seksualnych z jednej strony, a przemocy seksualnej z drugiej. W tym ostatnim obszarze pragnienie niektórych aktorów, by podkreślić przemoc seksualnąwystępującą u autorów ancien régime’u, takich jak Ronsard lub Chénier, kontrastuje ze wyidealizowana wizją o doskonale skodyfikowanych relacjach erotycznych.

Referat przedstawi w skrócie problemy współczesnych sporów wokół Ronsarda i Cheniera, a następnie omówi dwa przypadki debat na temat moralności seksualnej we francuskiej literaturze ancien régime’u: przyjęcie Księżnej de Clèves pod koniec XVII wieku wieku i Julii, Nowej Heloizy Jean-Jacquesa Rousseau w XVIII wieku. Referat wykorzysta literacką i społeczną historię przestępczości, aby wyjaśnić napięcia, które przenikają moralność seksualną w epoce klasycznej.

 

Seminarium ma charakter otwarty.

Spotkanie w języku francuskim.

 

FaLang translation system by Faboba