środa, 02 październik 2019 13:11

Wtorki geopolityczne - 2019/2020 semestr zimowy

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW i Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW we współpracy z Groupe d’études géopolitiques zapraszają na wykłady w ramach konwersatorium Wtorki geopolityczne (angl. Geopolitical Tuesday) organizowane na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020.

Wtorki geopolityczneto inicjatywa Groupe d’études géopolitiques. Jest to projekt europejskiego think tanku założonego przy École Normale Supérieure w Paryżu. Przedsięwzięcie młodych naukowców zjednoczonych w przekonaniu, że skala kontynentu europejskiego jest dziś właściwym środkiem do zrozumienia stosunków międzynarodowych, wymiany intelektualnej i gospodarczej.

Wtorki geopolitycznena Uniwersytecie Warszawskim są efektem współpracy Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW wraz z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW i Groupe d’études géopolitiques. Co dwa tygodnie we wtorek odbywać się będzie debata publiczna, która ma na celu spotkanie osobowości intelektualnych, naukowych z różnych środowisk wraz ze studentami, wokół tematyki wybranego artykułu dotyczącego aktualności geopolitycznych z czasopisma: Le Grand continent (pl. Wielki kontynent).

Dodatkowo będą one okazją do wyjątkowej wymiany intelektualnej, w ramach której wypracowywane będą konkretne propozycje oraz precyzyjne analizy, aby wspólnie zastanawiać się nad współczesna geopolityką.

Język spotkań: angielski

Daty spotkań i tematy:

08.10.2019 Wstęp do projektu. Przedstawienie konwersatorium. Kwestie organizacyjne

Tai-Lin Chang, Polityka bezpieczeństwa i obrony Tajwanu

22.10.2019 Rajendra Jain, Stosunki między UE a Indiami i nowa geopolityka w stosunkach    międzynarodowych

05.11.2019 Olivier Chopin, Bezpieczeństwo międzynarodowe, służby specjalne

19.11.2019 Barbara Loyer, Geopolityka Hiszpanii

03.12.2019 Jean-Francois Perouse, Geopolityka Turcji

17.12.2019 Anaïs Marin, Geopolityka regionu Morza Bałtyckiego

08.01.2020 Sylvie Matelly, Przemysł a polityka obrony w Europie

Spotkania odbywają się w budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 115 w godzinach 15:00-16.30

Koordynatorzy projektu: