Nieustająca pokusa nieliberalnej demokracji

Centrum im. prof. Bronisława Geremka, „Kultura Liberalna”, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na debatę z udziałem wybitnego intelektualisty Pierre’a Rosanvallona (Collège de France).

Środa 6 kwietnia 2016, godz. 18.00
Pałac na Wodzie, Łazienki Królewskie

„Nasze ustroje możemy nazywać demokratycznymi, ale przecież my nie jesteśmy rządzeni w sposób demokratyczny” – ostrzega Pierre Rosanvallon, profesor z Collège de France, zajmujący się historią demokracji i historią polityczną, jeden z najważniejszych żyjących intelektualistów francuskich. Jeśli demokracja państw Zachodu znalazła się w kryzysie, jeśli nigdzie obywatele nie czują się właściwie reprezentowani, to należy sprawę wyjaśnić u samego źródła i zbadać relacje pomiędzy obywatelem a władzą wykonawczą. Intelektualista z Collège de France zauważa, że jak do tej pory, nikt też serio nie zajmuje się rozziewem pomiędzy momentem wyboru polityka a chwilą objęcia przez niego stanowiska, nie powstała też żadna teoria działania rządu w państwie demokratycznym. W zasadzie każdy wybrany polityk, twierdzi Rosanvallon, jest w naszych oczach skazany na porażkę, albowiem hołduje archaicznemu wyobrażeniu o władzy, a nadmiar legislacji w XXI w. służy niejednokrotnie tylko skrywaniu decyzji politycznych…

W dyskusji nt. demokracji w XXI w. razem z prof. Pierre’em Rosanvallonem wezmą udział dr Ulrike Guérot – założycielka European Democracy Lab, niemieckiego think tanku zajmującego się przyszłością demokracji w Europie, oraz prof. Paweł Śpiewak – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Rozmowę poprowadzi dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny tygodnika „Kultura Liberalna”, UW, visiting scholar na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Wstęp wolny. Tłumaczenie symultaniczne francusko-polskie zapewnione.

Spotkanie jest częścią cyklu konferencji pt. „Myśl francuska XXI wieku”, organizowanego przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Francuski w Polsce. 

5 kwietnia 2016 r. na łamach "Kultury Liberalnej" ukaże się wywiad z Pierrem Rosanvallon.
Już dziś możemy przeczytać zapowiedź tej rozmowy >>

Biografia Pierre'a Rosanvallon (źródło: Collège de France) >>

FaLang translation system by Faboba

 

          

 

Prelegenci