Historie narodowe – wspólna pamięć europejska DEBATA 22/03/2018

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, École Normale Supérieure Paris rue d’Ulm, Instytut Europeistyki WNPISM UW, Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski zapraszają na międzynarodową debatę naukową

HISTORIE NARODOWE – WSPÓLNA PAMIĘĆ EUROPEJSKA

Uczestnicy:

Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych RP (otwarcie debaty)

Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce (otwarcie debaty)

Frédéric Worms, École Normale Supérieure Paris

Joanna Tokarska-Bakir, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

Nicolas Thervet, École Normale Supérieure Paris

Paweł J. Borkowski, Zakład Historii Europy, Instytut Europeistyki WNPISM UW

Blaise Wilfert-Portal, École Normale Supérieure Paris

Nicolas Maslowski, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW (moderator)

22 marca 2018

godz. 15 – 16.30

Aula im. prof. J. Baszkiewicza

Gmach Audytoryjny WNPiSM UW

Krakowskie Przedmieście 26/28

Tłumaczenie symultaniczne polsko-francuskie

Debata powstała z inicjatywy École Normale Supérieure Paris w ramach seminarium interdyscyplinarnego Actualité critique européenne. Seminarium toskupia badaczy i studentów wokół zagadnień o kluczowym znaczeniu dla polityki, nauki, ekonomii, społeczeństwa oraz sztuki. Analiza współczesnych wydarzeń na świecie prowadzi coraz częściej do manipulacji, przekształceń i fałszywych interpretacji. Uczestnicy seminarium analizują bieżące wydarzenia w sposób krytyczny z różnych perspektyw: historycznej, interdyscyplinarnej i transnarodowej. Actualité critique européennedziała przy wsparciu sieci Instytutu Francuskiego oraz innych instytucji francuskich i frankofońskich w Europie, takich jak Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW (Warszawa) iCentre français de recherche en sciences sociales (Praga). Seminaria odbywają się w Pradze, Warszawie i Rzymie. W semestrze letnim 2017/2018 formuła ta ma na celu stać się miejscem refleksji i analizy krytycznej.

Celem debaty w Warszawie jest zastanowienie się nad możliwością wytworzenia wspólnej pamięci europejskiej w obliczu rożnych pamięci/historii narodowych. Poruszane tematy będą dotyczyć próby odpowiedzi na następujące pytania:

• Czy państwa o różnych historiach mogą stworzyć wspólną pamięć europejską?
  • Czy możliwe jest dziś wykształcenie wspólnej pamięci europejskiej?
  • W obliczu obchodów 100-lecia zakończenia pierwszej wojny światowej oraz odzyskania  przez Polskę niepodległości, a także 50 rocznicy 1968 roku, czy możliwe jest znalezienie wspólnego spojrzenia, aby razem upamiętnić te wydarzenia?
  • Jaka mogłaby być rola państw, ewentualnie organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska, w budowaniu relacji pomiędzy historią a pamięcią?
  • W jaki sposób organizować w przyszłości debaty wokół pamięci w Europie?