• Kultura i spo艂ecze艅stwo

Social History Perspectives of Migration

O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich UW  oraz Instytut Historyczny UW zapraszaj膮 na konferencj臋 po艣wi臋con膮 historii migracji w uj臋ciu socjologicznym.
Spotkanie organizowane w ramach Forum Wyszehradzkiego we wspó艂pracy z CEFRES w Pradze.

WTOREK 25 kwietnia 2017
goDZ. 15.00-16.30
Instytut Historyczny UW, sala 1o8

Spotkanie w j臋z. angielskim

Introduction, dr Nicolas Maslowski, Center of French Civilization, University of
Warsaw

Immigration in order to repopulate: measures, narratives and migrant social
paths in France post-WW1, Laure Teulières (University of Toulouse JeanJaurès)

A Gender perspective on the history of Migration, Dobrochna Ka艂wa, Institute
of History, University of Warsaw

Laure TEULIERES
adiunkt na Uniwersytecie Toulouse-Jean Jaurès, Laure Teulières interesuje si臋 szczególnie imigracj膮 w艂osk膮 we Francji, ogólnym zjawiskiem migracji, a tak偶e dziejami wyobra偶e艅 zbiorowych, zjawiskiami pami臋ci oraz jej spo艂ecznym konstruktem. Jej prace opieraj膮 si臋 w swoim uj臋ciu na historii kulturalnej, co umo偶liwia badanie granic symbolicznych i konstruktu obcego. Tym samym badaczka wpisuje poj臋cie inno艣ci w wymiar spo艂eczny i przestrzenny (miasto/wie艣), narodowy, etniczny, ukazuj膮c je na ró偶nych poziomach (narodowym, regionalnym, lokalnym). Cz艂onkini Conseil d’orientation de l’Établissement public de la Porte Dorée – Musée de l’histoire de l’immigration (Muzeum Immigracji) od 2010, Laure Teulières wspó艂redaguje pismo DIASPORAS – Circulations, migrations, histoire od 2013,  cz艂nokini redakcji pisma Les Cahiers de Framespa.

Publikacje

(pod redakcj膮), Italiens. 150 ans d’émigration en France et ailleurs 1861-2011, Toulouse, Éditalie, 2017.
(pod redakcj膮), Mémoires des migrations, temps de l’histoire, Tours, Presses universitaires F. Rabelais, 2015 [avec M. Amar et H. Bertheleu]
Étrangers d’ici. Migrants et migrations au cinéma, Toulouse, Cinémathèque de Toulouse / Privat, 2012 [avec S. Delmas et N. Laurent]
Immigrés d’Italie et paysans de France (1920-1944), Toulouse, PUM, 2012 [2002]
Histoire des immigrations en Midi-Pyrénées, XIXe-XXe siècles, Toulouse, Loubatières, 2010
(pod redakcj膮), Frontiers and Identities: Cities in Regions and Nations, Pisa, Pisa University Press, 2008 [avec L. Klusáková]

Dobrohna KA艁WA

adiunkt IH UW, profesura go艣cinna: Erfurt Universität (2010), Universität Konstanz (2015).
Cz艂onkini redakcji: "Aspasia. The International Yearbook of Central, Eastern, and Southeastern European Women's and Gender History"
"Roczniki Antropologii Historii"

Najwa偶niejsze publikacje:
From mentalities to anthropological history. Theory and methods, red. B. Klich-Kluczewska, D. Ka艂wa, Kraków 2012.
Metz-Göckel S., Münst S., Ka艂wa D., Migration als Ressource. Zur Pendelmigration polnischer Frauen in Privathaushalte der Bundersrepublik, Openladen 2009.
Historia zwyczajnych kobiet i zwyczajnych m臋偶czyzn. Dzieje spo艂eczne w perspektywie gender, red. D. Ka艂wa, T. Pud艂ocki, Przemy艣l-Kraków 2007.
Rodzina – prywatno艣膰 – intymno艣膰. Dzieje rodziny polskiej w kontek艣cie europejskim. Sympozjum na XVII Powszechnym Zje藕dzie Historyków Polskich (Kraków 15-18 wrze艣nia 2004). Zbiór studiów, red. D. Ka艂wa, A. Walaszek, A. 呕arnowska, Warszawa 2006.
Ka艂wa D., Kobieta aktywna w Polsce mi臋dzywojennej. Dylematy 艣rodowisk kobiecych, Kraków 2001.