Polityczne odpowiedzi na fenomen migracji - konferencja młodych naukowców

Ośrodek Kultury Francuskiej UW zaprasza do udziału w konferencji 31 października w Warszawie, poświęconej politycznym odpowiedziom na zjawisko migracji w Europie. Wydarzenie przeznaczone jest dla młodych naukowców (doktorantów i doktorów) i będzie przedłużeniem refleksji podjętej na międzynarodowej konferencji „Polityki migracyjne we współczesnej Europie” (30 października 2017 r.).

Zgłoszenia uczestnictwa (formularz zgłoszeniowy) oraz abstrakty artykułów (do 300 słów) prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 30 czerwca 2017 r. Informacja dotycząca zakwalifikowania się do udziału w konferencji zostanie wkrótce po zamknięciu naboru zgłoszeń.

Termin oddania artykułów (objętość do 1 arkusza): 1 sierpnia 2017. Organizator nie pobiera opłat konferencyjnych.

Po konferencji organizator planuje wydać publikację w oparciu o wystąpienia i refleksje podjęte w trakcie konferencji.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 22 55 260 41.
[Fot. Gémes Sándor/SzomSzed]

Konferencja organizowana jest we współpracy z projektem
EUMIGRO.

Celem konferencji będzie promocja wciąż mało popularnej w Polsce perspektywy politycznej w badaniach nad migracjami międzynarodowymi oraz teoretyczna i praktyczna refleksja na temat polityki migracyjnej państwa traktowanej jako polityka publiczna. Według dr. hab. Macieja Duszczyka, polityka migracyjna to „katalog instrumentów prowadzonych i kreowanych przez państwo lub jego części składowe, obejmujący zarówno bierne, jak i aktywne formy zarządzania imigracją i emigracją”. Koncentrować będziemy się przede wszystkim na tej części polityki migracyjnej, która odnosi się do napływu cudzoziemców na terytorium danego państwa. Interesuje nas zatem polityka imigracyjna, obejmująca następujące obszary: politykę w zakresie wjazdu i pobytu cudzoziemców (1); politykę zachęcania/zniechęcania określonych kategorii cudzoziemców do przyjazdu do danego kraju, w tym w celu wykonywania zatrudnienia (2); oraz politykę integracyjną (3).

Politologia czerpie z dorobku wielu nauk pokrewnych, w tym m.in. historii, ekonomii, socjologii czy psychologii społecznej – to interdyscyplinarne podejście znajdzie odzwierciedlenie również w programie konferencji. W związku z tym organizator oczekuje propozycji referatów dotyczących następujących obszarów badawczych (listy podzagadnień nie są wyczerpujące):

1.      Historia polityk migracyjnych:

• polityki migracyjne państw europejskich po II wojnie światowej;
  • państwowe programy w zakresie migracji zarobkowych;
  • polityki migracyjne byłych państw kolonialnych;
  • polityki migracyjne państw totalitarnych;
  • historia polityk migracyjnych państw UE w ujęciu porównawczym.

2.      Polityki migracyjne państw UE wobec współczesnych wyzwań:

• polityki migracyjne a wyzwania demograficzne;
  • polityki migracyjne a wyzwania bezpieczeństwa;
  • polityki migracyjne a wyzwania związane z rynkami pracy – rozwiązania na poziomie narodowym;
  • integracja imigrantów;
  • edukacja imigrantów, w tym dzieci cudzoziemskich;
  • studenci cudzoziemscy – rozwiązania na poziomie narodowym
  • polityki migracyjne a tożsamość narodowa;
  • polityki migracyjne państw UE w ujęciu porównawczym.
  •

3.      Polityka migracyjna Unii Europejskiej wobec współczesnych wyzwań:

• ochrona i bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE;
  • imigracja a bezpieczeństwo wewnętrzne w UE;
  • polityka azylowa i budowa Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego;
  • polityka migracyjna UE a wyzwania demograficzne;
  • polityka migracyjna UE a wyzwania związane z rynkami pracy – rozwiązania na poziomie UE (imigracja specjalistów, Blue Card, itp.);
  • studenci cudzoziemscy – rozwiązania na poziomie UE;
  • europejska solidarność i rozwój obszaru bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych UE;
  • wymiar zewnętrzny polityki migracji i azylu UE (partnerstwa migracyjne, partnerstwa na rzecz mobilności, procesy migracyjne, itp.).
  •

4.      Rola aktorów poza- i transpaństwowych w narodowych i ponadnarodowych reżimach migracyjnych:

• organizacje pozarządowe (narodowych i międzynarodowych);
  • organizacje międzyrządowe;
  • organizacje i sieci migrantów, migranci;
  • przedsiębiorcy i organizacje biznesu;
  • przemytnicy i handlarze ludźmi;
  • uczelnie wyższe;
  • media.