Seminarium badawcze OKFiSF UW 24/01/2019

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium badawcze, które odbędzie się w czwartek 24 stycznia 2019 o godzinie 17.30 w czytelni Ośrodka (sala 3.012), ul. Dobra 55.

Zuzanna Wiorogórska (Katedra Informatologii UW) wygłosi referat:

„Komunikacja międzykulturowa i kompetencje informacyjne w szkolnictwie wyższym (przypadek Azji południowo-wschodniej)”

Od blisko 10 lat jesteśmy świadkami internacjonalizacji uniwersytetów europejskich i wzrostu liczby studentów pochodzących z Azji wschodniej i południowo-wschodniej na tych uczelniach. Tymczasem, studenci z Azji rozpoczynający naukę w Europie muszą stawić czoła wyzwaniom natury informacyjnej i komunikacyjnej, wynikającym z innych uwarunkowań społeczno-kulturowych i edukacyjnych. Referat będzie dotyczył następujących zagadnień:

(1) kontekst kulturowy studentów z Azji;

(2) rekomendacje dla nauczycieli europejskich podkreślające specyfikę (czy też różnicę) kulturową pracy tych studentów;

(3) nabycie przez tych studentów podstawowych kompetencji informacyjnych, co pozwoliłoby im na opanowanie kompetencji potrzebnych do wyszukiwania i oceny wiarygodnych informacji;

(4) wyniki dwóch badań dotyczących opanowania informacji, kompetencji i potrzeb informacyjnych. Te badania objęły studentów pierwszego stopnia Uniwersytetu Danang w Wietnamie oraz studentów z Wietnamu kontynuujących naukę w Polsce.

Seminarium ma charakter otwarty.

Spotkanie w języku francuskim.