Między nauką a literaturą. Botanika i zoologia - żywa tematyka w XVIII-XIX wieku. 14/10/2019

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwertsytetu Warszawskiego, Uniwersytet Paris-Est Marne-la-Vallée, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na konferencję polsko-francuską realizowaną w ramach francusko-polskiego roku naukowego 2019, zatytułowaną :

która odbędzie się 14 października 2019 (poniedziałek) w Czytelni Naukowej Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, ul. Dobra 55, sala: 3.012 (III piętro)

Konferencja w języku francuskim.

Program

10:00 Michael Soubbotnik - „Zwierzę na krawędzi: Diderot i praktyka przypuszczeń”

10:30 Gisèle Séginger - „Promocja owada: Lamarck i Michelet”

11:00 Azélie Fayolle - „Menażeria Pierre'a Boitarda w Muzeum Rodzin: zwierzęta w popularyzacji dziewiętnastego wieku”

11:30 Marta Sukiennicka - „Kontrowersje wokół ożywiających się zwierząt i ich echa w literaturze XIX wieku”

12:00 Juliette Azoulai - „Życie ostrygi w XIX wieku”

14:00 Carmen Husti - „Człowiek zoologiczny: przemyślenie pochodzenia zwierząt w XIX wieku”.

14:30 Barbara Łuczak - „Dyzma Bończa Tomaszewski, czytelnik (ale nie naśladowca) Delille’a”

15:00 Mirosław Loba - „Zwierzęta litewskie”

15:30 Zakończenie konferencji