Literatura francuska o żydowskiej wrażliwości

Zajęcia poświęcone są prezentacji tożsamości i świadomości Żydów francuskich odzwierciedlonych we współczesnej literaturze tworzonej w języku francuskim. Omawiana problematyka zostanie osadzona w specyficznym kontekście historycznym Francji (ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku). Zasadniczym punktem odniesienia jest czas Zagłady, który ujawnia całą złożoność kwestii tożsamości żydowskiej we Francji i stosunek Żydów francuskich do państwa francuskiego przed i po II wojnie światowej. Współczesna literatura francuska tworzona przez pisarzy pochodzenia żydowskiego najlepiej ilustruje kwestie tożsamości Żydów francuskich, stosunku do państwa i zmieniającej się sytuacji międzynarodowej (powstanie państwa Izrael i konflikt żydowsko-palestyński).

Więcej informacji oraz zapisy na stronach USOS >>

• Europejski Instytut Emmanuela Levinasa
  • Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW
  • Wydział Arte Liberales
  • Pierwsze zajęcia, piątek 21.02.2014, godz. 11.00
    Wydział neofilologii UW, sala 3.023.