• Kultura i spo艂ecze艅stwo

Reprezentacje Zag艂ady w Polsce i we Francji

Zapraszamy na konwersatorium OGUN, organizowane przez O艣rodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofo艅skich UW, Europejski Instytut Emmanuela Levinasa i Instytut Kultury Polskiej UW.
Spotkania odbywaj膮 si臋 w ka偶dy czwartek o 11.30, IKP Krakowskie Przedmie艣cie 26, sala nr 3.

Zdj臋cie: Legitymacja biblioteki Pereca. 殴ród艂o: Wirtualny sztetl.

Seminarium 1 - inauguracyjne
Specyfika do艣wiadczenia Zag艂ady z perspektywy polskiej oraz francuskiej.

• Justyna Kowalska-Leder,  pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje si臋 histori膮 kultury polskiej XX wieku, a zw艂aszcza problematyk膮 Zag艂ady, pami臋ci o stosunkach polsko-偶ydowskich podczas drugiej wojny 艣wiatowej i literatury dokumentu osobistego. Jest wspó艂autork膮 ksi膮偶ki Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich has艂ach (2008). Publikowa艂a m.in. w czasopismach: „Dialog”, „Res Publica Nowa” oraz „Studia Judaica”. Autorka ksi膮偶ki Do艣wiadczenie Zag艂ady z perspektywy dziecka w polskiej literaturze dokumentu osobistego (2009).
  •
  • Dorota Felman, pracownik O艣rodka Kultury Francuskiej UW, przygotowuje doktorat w Instytucie Romanistyki UW na temat francuskiej recepcji Witolda Gombrowicza, autorka ksi膮偶ki o 偶ydowskiej Warszawie w dziele I. B. Singera.

19 lutego 2015 r., godz. 11.30

Seminarium 2
Francuska pami臋膰 o Zag艂adzie.

• Dorota Felman

26 lutego 2015 r., godz. 11.30

Seminarium 3
    Zag艂ada w polsko-偶ydowskich dokumentach osobistych.

• Justyna Kowalska-Leder

5 marca 2015 r., godz. 11.30

Seminarium 4
Badania Judith Lyon-Caen na temat dokumentów osobistych.

• Judith Lyon-Caen, agrégée historii, adiunkt w Ecole des hautes études en sciences sociales. Jej praca badawcza skupia si臋 na aspektach spo艂ecznych literatury XIX w., a w szczególno艣ci na relacjach pomi臋dzy literatur膮 i histori膮. Autorka m.in. "La lecture et la vie. Les usages du roman au temps de Balzac" (Tallandier, 2006), wspó艂autorka z Dinah Ribard "L’historien et la littérature" (La Découverte, 2010).

23 kwietnia 2015 r., godz. 11.30

Auschwitz: niemo偶liwe dziedzictwo negatywne, Wyk艂ad prof. Sophie Wahnich

Sophie Wahnich, profesor w CNRS, historyczka rewolucji francuskiej i badaczka historii wspó艂czesnej. Redaktorka pisma "Vacarme", autorka m.in "In Defence of the Terror" (New York, 2012).

14 maja 2015 R., GODZ. 11.30
INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ UW

Jasmine Getz, wyk艂adowca na Uniwersytecie Lille III.

21 MAJA 2015 R., GODZ. 11.30
INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ UW

Tal Bruttmann, historyk francuski.

Wybrana bibliografia:

La logique des bourreaux 1943-1944, Hachette Littératures, 2003
(sous la direction de), Commission d'enquête de la ville de Grenoble sur les spoliations des biens de juifs, Persécutions et spoliations des Juifs pendant la Seconde Guerre mondiale, Résistances, Presses universitaires de Grenoble, 2004
Au bureau des affaires juives. L'administration française et l'application de la législation antisémite (1940-1944), La Découverte, 2006
Tal Bruttmann, en collaboration avec Laurent Joly : La France antijuive de 1936. L’agression de Léon Blum à la Chambre des députés, Éditions des Équateurs, 2006
(dir.), avec Annette Wieviorka et Laurent Joly : Qu'est-ce qu'un déporté? Histoires et mémoires des déportations de la Seconde Guerre mondiale , 2009
Aryanisation économique et spoliations en Isère (1940-1944), Presses universitaires de Grenoble, 2010

28 MAJA 2015 R., GODZ. 11.30
INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ UW

Philippe Zard, badacz literatury, wyk艂adowca na Uniwersytecie Paris X-Nanterre. W艣ród jego zainteresowa艅 badawczych znajduje si臋 dzie艂o Alberta Cohena.