Wykłady prof. Decout nt. Pereca i Modiano

Pod koniec kwietnia, będziemy gościć w Warszawie Maxime'a Decout, wykładowcę, badacza literatury, który w swoich pracach zajmuje się relacjami pisarzy francuskich z judaizmem, ukazuje je m.in. na przykładzie Alberta Cohena, Georgesa Pereca i Patricka Modiano. Adjunkt na wydziałe literatury francuskiej Uniwersytetu Lille III, autor "Albert Cohen : les fictions de la judéité" (Paris, Classiques-Ganier, 2011), redaktor podwójnego numeru miesięcznika "Europe" (nr 993-994, 2012) poświęconego Georges'owi Perecowi. Wkrótce ukaże się jego esej "Ecrire la judéité. Enquête sur un malentendu dans la littérature française (wyd. Champ Vallon, 2014).

Wykład w ramach seminarium "Reprezentacje Zagłady we Francji i w Polsce".

RETORYKA OBOZÓW U GEORGESA PERECA
CZWARTEK 24 KWIETNIA 2014, GODZ. 11.30-13.00
INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ, KAMPUS GŁÓWNY, S. 5

Wykład w ramach seminarium "Współczesna literatura francuska o żydowskiej tożsamości"

PEREC, MODIANO: PAMIĘĆ PRZESZCZEPIONA
piątek 25 kwietnia 2014, godz. 11.00 -14.00
czytelnia okfisf, ul. dobra 55, S. 3012

Zapraszamy również na spotkanie "Georges Perec. Między językową grą a autobiografię" organizowane przez Kulturę Liberalną i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury w ramach cyklu "Poddasze Kultury" Piątek: Literatura.

GEORGES PEREC: MIĘDZY JĘZYKOWĄ GRĄ A AUTOBIOGRAFIĄ
PIĄTEK 25 KWIETNIA 2014, GODZ. 18.00
KULTURA LIBERALNA, UL. CHMIELNA 15/9, wARSZAWA

Okazją do dyskusji nt. twórczości Georgesa Pereca jest polskie wydanie kolejnej książki autora: „W albo wspomnienie z dzieciństwa”, która ukazała się niedawno w krakowskim wydawnictwie "Lokator". „W…” to jedna z najbardziej autobiograficznych książek tego autora. Jakie są źródła metody pisarskiej Pereca? Przed jakimi wyzwaniami stoi tłumacz jego twórczości na język polski? Na ile ważna w interpretacji pisarstwa Pereca jest jego biografia?
W dyskusji udział wezmą tłumacze Pereca na język polski: Anna Wasilewska oraz Wawrzyniec Brzozowski, a także znawca jego prozy Maxime Decout.

Spotkanie poprowadzą: Justyna Czechowska (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury) i Piotr Kieżun („Kultura Liberalna”).

Wiedzieć więcej >>